מה קורה לכסף של הפנסיה שלכם לאחר מותכם?

תוכן עניינים
מאי ניר

מאי ניר, עורכת תוכן ראשית.

אחת השאלות שמטרידות לא מעט אנשים היא מה קורה לכסף שחסכו בעבודה קשה במשך כל חייהם לטובת הפנסיה. רק במקרים מסוימים ניתן למשוך את הכסף שהצטבר בחיסכון כסכום חד פעמי לצד קצבת שארים או במקומה. במאמר זה נעמיק את הדיבור על כך.

איך משולמת קצבת שארים ובאילו מקרים?

במידה וחסכתם בקרן פנסיה, במקרה ובו חלילה תלכו לעולמכם, היא אחראית לשלם קצבה חודשית לשארים שלכם מיד לאחר פטירתכם. חשוב לדעת כי הקצבה מחושבת באופן אחר לעמיתים פעילים לעומת עמיתים בלתי פעילים (אלו שעדיין מפקידים כספים לקרן ואלה שפרשו): במקרה של עמית פעיל, הקצבה תשולם לשארים בהתאם לשכר הקובע, ואילו במקרה של עמית בלתי פעיל, הקרן תשלם קצבה חודשית בהתאם לסכום החיסכון שנצבר בקרן שלכם.

קצבת שארים לקרוביו של עמית פעיל שנפטר בטרם פרישתו

במידה וחלילה תלכו לעולמכם בטרם פרישה וחסכתם בקרן פנסיה, השארים שלכם יהיו זכאים לקבל קצבה חודשית. הקרן מחשבת את הקצבה לפי השכר הקובע בקרן הפנסיה ושיעור הכיסוי בהתאם למסלול הביטוחי שלכם בקרן, אשר נקבע ביום שבו הצטרפתם לקרן הפנסיה. חשוב לדעת כי לפי התקנון התקני הנהוג בקרנות הפנסיה, גברים יקבלו כיסוי ביטוחי מרבי אם הצטרפו לקרן הפנסיה עד לגיל 41, בעוד נשים יקבלו כיסוי זה כל עוד הצטרפו לקרן עד לגיל 67. 

כמה כסף יקבלו יקירכם?

קרן הפנסיה משלמת קצבת השארים בהתאם לקרבתם אליכם, ובהתאם לסטטוס. במקרה של עמית פעיל:

  • בן/בת זוג (כולל ידועים בציבור בקרב זוגות חד מיניים) – זכאים ל- 60% מהשכר הקובע למשך כל חייהם
  • ילדים עד לגיל 21 (כולל ילדים מאומצים וחורגים) – סך כל הקצבאות עומד על 40% מהשכר הקובע
  • ילד מוגבל – יקבל 40% מהשכר הקובע לכל חייו
  • הורה נתמך – יקבל 20% מהשכר הקובע

במקרה של עמית לא פעיל שכבר יצא לגמלאות: קצבת השארים תחושב על בסיס היתרה הקיימת, ותוך התייחסות לגילאי השארים ביום הפטירה. מדובר בחישוב מורכב למדי. כמו כן, על מנת לקבל את יתרת קרן הפנסיה של עמית לא פעיל שהלך לעולמו, יהיה צריך למשוך את הכסף לקופת גמל ורק אז למשוך את הסכום.

האם יקירכם יוכלו לקבל סכום חד פעמי מקרן הפנסיה לאחר פטירה?

במקרה פטירה תשולם קצבה חודשית לשארים, אך לעתים הם יקבל סכום חד פעמי או שילוב ביניהם. מקרים אלו כוללים למשל מקרי פטירה שבהם אין שארים (ואז משלמים סכום חד פעמי למוטבים), היוון חד פעמי של קצבת אלמן או יתומים, קצבת השארים נמוכה מקצבת המינימום, הסכום עולה על יתרת הקצבה המהוונת או מקרה מוות של אלמן.

איך להבטיח ליקירכם עתיד טוב יותר?

אתם עודים הכל על מנת לדאוג לעתידה של משפחתכם, הן במקרה של פטירה מוקדמת חלילה והן במקרה שבו תלכו לעולמכם לאחר שתצאו לגמלאות. קיימים עוד פתרונות שיכולים להבטיח שאיכות חייה של משפחתכם לא תיפגע. רוצים לשמוע פרטים נוספים? אתם מוזמנים לפנות עוד היום למומחים שלנו באתר של פתרונות עדיפים.

אהתם את הכתבה? מוזמנים להשאיר תגובה:

הירשמו לניוזלטר שלנו וקבלו את כל הכתבות החדשות עד אליכם!

דילוג לתוכן