הכל על פרקטים !

תוכן עניינים
מאי ניר

מאי ניר, עורכת תוכן ראשית.

פרקט הוא ריצוף אשר עשוי מעץ חלק, אשר לרוב הוא מתאפיין בשילובם של אריחי עץ מעובדים זה לצד זה, במבנה שהוא דמוי פסיפס. השיטה של הריצוף הזאת לא חדשה בכלל והיא שימשה לראשונה בתוך ארמון ורסאיי כבר אז בשנת 1684. אבל בכל עשרות השנים האחרונות היא בעצם עוברת בהדרגה מכל הארמונות, אולמות הספורט ובתי האצילים אל בתים פרטיים, ולא כאלה דווקא מהעשירון העליון. כמו כן, היום המונח מתייחס גם אל שיטות של חיפוי רצפה אחרות אשר לא כוללות בכלל עץ, פשוט עיבודים סינתטיים ועוד משטחים דביקים אשר מחקים את דוגמאות העץ.

סוגים של פרקטים

המקום הטבעי והכי מקובל שיש כאשר מדובר בשילוב של פרקט זה בחדר השינה. רצפת העץ מוסיפה לכם המון חמימות ומעניקה אל הרגל היחפה שלכם משטח מאוד נעים אשר גם נוטה להיות פחות קר בעונת החורף. רצפות פרקט מגיעות היום בשלל חומרים, דוגמאות וגם מחירים, והן יכולות להיות עשויות מהמון סוגים של עץ כמו, אלון, אגוז, דובדבן ואפילו במבוק. כאשר מדובר בפרקט עץ מלא גושני, אפשר לומר שהוא עשוי משכבת עץ אחת, איכותית ומאסיבית מאוד, והפרקט הזה נחשב אל הפתרון היוקרתי ביותר מבין כל האפשרויות, אבל הוא רגיש מאוד לשחיקה והוא גם מתלכלך במהירות. כאשר מדובר על עץ שכבתי, ניתן לומר שהוא בנוי משכבה עליונה ודקה מעץ מלא אשר דומה אל האפשרות הקודמת, שתחתיה תהיה מונחת שכבת ה – HDF. דבר זה נותן תחושה דומה לזאת של הדבר האמיתי, במחיר שהוא יותר צנוע יותר.

עלויות

ההבדל המשמעותי הוא המחיר. פרקט מעץ יעלה לכם עם התקנה בין 200 ל-500 שקלים למטר רבוע, שזה פי עשר לדוגמא מפרקט למינציה. העלויות לגבי חיפוי סינתטי, למינציה או כל מיני פתרונות אשר כוללים ביניהם שכבת עץ עליונה בשילוב יחד עם עוד כמה חומרים אחרים, יהיו בעלות של 50-200 ש"ח למטר רבוע. העלות של ההתקנה לא כלולה והיא עומדת על עוד 30-50 ש"ח לכל מטר. לדוגמא, כיסוי של דירה בעלת 70 מ"ר תעלה לכם כ-5000 שקלים עם חומר שהוא סינטטי, והחל מעשרים אלף שקלים לעץ מלא. זאת אחת מן הסיבות לכך שהמון אנשים בוחרים להשתמש בפרקטים רק בחלק מחלל מהבית, כאשר במקום הראשון נמצא חדר השינה כמובן. ריצוף של חדר שינה קטן עד בינוני באמצעות פרקט עץ יעלה אלפי שקלים, שזאת הוצאה שהיא מתקבלת על הדעת לכל אלה שרוצים להשקיע באיכות של החיים שלהם במובן הבית ללא הקרבה של כל חסכונותיו.

ניקיון של פרקטים

כאשר עולה השאלה הרווחת " מה הם חומרי ניקוי לפרקט ?" ניתן לומר שכאשר אתם רוצים לשטוף את רצפת הפרקט למינציה שלכם, כדאי לכם מאוד להשתמש בחומרים שהם איכותיים אשר מיועדים במיוחד לפרקטים. החומרים האלה פותחו במיוחד בשביל רצפות העץ והלמינציה וכל המרכיבים שלהם לא פוגעים בכלל בעץ או בציפויי למינציה. כמו כן החומרים המיועדים לניקוי הפרקטים לא אמורים להכיל כלל שמן או וקס, אם אתם השתמשתם בחומר אשר מכיל שמן, השמן יצמד אל הרצפה, ואליו ידבקו המון לכלוכים בצורה שוטפת, דבר שיגרום לרצפה שלכם להיראות מלוכלכת. כאשר אתם מנקים את רצפת הפרקט, בין אם אתם משתמשים בסבון רגיל או בסבון שהוא מרוכז יותר, חייב להשתמש במטלית סחוטה בשביל שלא יהיו לכם שום עודפי מים.

אהתם את הכתבה? מוזמנים להשאיר תגובה:

הירשמו לניוזלטר שלנו וקבלו את כל הכתבות החדשות עד אליכם!

דילוג לתוכן