ארונות קודש לבית כנסת

תוכן עניינים
מאי ניר

מאי ניר, עורכת תוכן ראשית.

ארון הקודש הוא ארון המכיל את מגילות התנ"ך העברי המכונה ספר תורה. זהו ייצוג פיזי של הזהות וההיסטוריה היהודית, המחבר אותנו לדורות קודמים שלמדו ושרו מדפי הקודש שלו. יופיו גם מעורר בנו השראה בקשר הרוחני שלנו עם אלוהים, ומספק מרחב להתבוננות והרהורים בזמנים של שמחה וצער כאחד. ארונות קודש לבתי כנסת עשויים בדרך כלל מעץ ומוצג באופן בולט במרכז בית הכנסת. 

מה מסמל ארון הקודש?

ארון הקודש מסמל את הנוכחות האלוהית בתוך בית כנסת ונוכחותו משמעותית מבחינה היסטורית, שכן הייתה בשימוש מאז ימי קדם. הוא מעוטר לעתים קרובות בגילופים מקושטים, ציפוי כסף ווילונות קטיפה. כאשר הוא נפתח במהלך תפילות, הוא משמש כתזכורת למתפללים להתמקד בדבר אלוהים. הארון למעשה צריך לשמור על ספר התורה שהוא יקר ערך ושוויו משוער במעלה 100,000 ש"ח!ארון התורה הוא סמל רב עוצמה בבית הכנסת והוא קדוש למאמיניו. במהלך התפילות פותחים את ארון הקודם ושני אנשים מרימים אותו לאוויר ביראת כבוד להשם. לאחר פתיחת ארון הברית, רב או חזן קורא בקול מתוך תוכנו. 

קיימת תופעה שכיחה בה מתפללים נוהגים לנשק את ספר התורה כשהם ניגשים אליו במהלך התפילות. כאשר ארון הקודש סגור, עוטים עליו בד קטיפה רקום  הנקרא פרוכת, המשמש לציון קדושת המגילות שבתוכו.

עיצוב ארון הקודש וההקפות

בבתי כנסת רבים יש לארון הקודש שני עמודים, המייצגים את שני לוחות הברית עם עשרת הדיברות שנתן ה' למשה במעמד הר סיני. למגילות הקלף בפנים יש לרוב כריכות יפות ועליהן מודפסים פסוקי מקרא, והן חרוטות בנייר זהב או כסף. לעתים קרובות ארונות הקודש מעוטרים בפעמונים, ענפי זית או פרחים דקורטיביים. בימים ומאורעות חשובים ליהודים, כמו שבת ויום כיפור, מוציאים את ספרי הקודש מהארון ועורכים תהלוכה. בראש נמצאים ספרי הקודש ואחריו מתהלכים כל המתפללים תוך שירת תפילות מיוחדות. כל המאורע הזה מכונה הקפות (מעגלים), המסמל התקרבות לנוכחות אלוהים.

על היהדות והקהילות היהודיות

היהדות היא דרך חיים עתיקה המדגישה את חשיבות האמונה באל אחד. המקור העיקרי של ההדרכה הדתית הוא התורה, המורכבת מחמשת ספרי משה ומכתבי קודש רבים אחרים. הוא מספק הנחיות כיצד לחיות חיים מוסריים וצודקים וקובע טקסים כגון תפילות, צום, הגבלות תזונתיות וחוקים המסדירים מערכות יחסים אישיות. "תיקון עולם" משמעותו לפעול באחריות ובכבוד כלפי הזולת. ביהדות מאמינים בהתייחסות לכל אדם בכבוד ובכבוד ללא הבדל גזע, דת או נטייה מינית. יתר על כן, מלמדים את היהודים לשאוף לצדקה וגם לחסד, שני יסודות חשובים לאחריות קהילתית.

הקהילה היהודית מאוחדות על ידי ההיסטוריה והתרבות, ויש קהילות יהודיות ענקיות גם מחוץ לישראל. היהודים חולקים מחויבות ללמידה, צדק חברתי, יצירות טובות ואמנות. ניתן לראות את התרבות היהודית בספרות, מוזיקה, מחול, תיאטרון ואמנות פלסטית. כעם בעל היסטוריה ארוכה של רדיפות וגלות, יהודים נודעו בחוסן מול מצוקה. הם תרמו משמעותית למדע ולרפואה, לחינוך ולפילוסופיה, בין היתר. ערכי היהדות נותרו רלוונטיים כיום, שכן היהודים ממשיכים לשאוף לשלום והבנה בין תרבויות.

אהתם את הכתבה? מוזמנים להשאיר תגובה:

הירשמו לניוזלטר שלנו וקבלו את כל הכתבות החדשות עד אליכם!

דילוג לתוכן