אילוף כלבים – איך מתחילים?

תוכן עניינים
מאי ניר

מאי ניר, עורכת תוכן ראשית.

מביאים כלב הביתה? חשוב שתיקחו בחשבון שאילוף שלו מומלץ וכדאי מאוד, שכן יהיה מותאם למגורים איתכם בבית. עבור כלבים רבים יש את הטבע הייצרי שלהם, שמקורו בהיותם קרובי משפחה של הזאב, למרות שמרביתם בויתו להיות חיות בית. קיימות בעולם שיטות וגישות שונות ומגוונות לאילוף כלבים, וכאן ננסה לבחון את השיטות הללו –

מהן המטרות של אילוף הכלב?

אחת המטרות הבסיסיות של אילוף הכלב הינה יצירת משמעת. באופן כללי, המטרה הינה לגרום להצלחות של הכלב לצד החיים לצידכם, ולגרום להצלחות שלכם לחיות לצד הכלב שישאר רגוע ולא תקיף כלפי אנשים ובעלי חיים אחרים.

אילוף למטרות עבודה

ניתן לאלף כלבים גם למטרות עבודה, כמו למשל בכוחות הביטחון, שם עושים שימוש בכלבים לצורך איתור נעדרים, סמים וכלי נשק, ומצד שני, ישנם כלבים שמאולפים להיות כלבי נחייה המסייעים לעיוורים לבצע את פעילויות היום יום שלהם. יחד עם זאת, אילוף למטרות עבודה יכול להיות רק בעזרת אילוף מקצועי.

כיצד לבחור שיטת אילוף?

השיטות לאילוף מגוונות ושונות, כאשר לכל שיטה יש את מכלול היתרונות והחסרונות שלה. כך למשל, בשיטת האילוף הדוגלת בחיזוק חיובי בלבד, אין אפשרות לטפל בבעיית התוקפנות של כלבים.

לכן, חשוב לבצע מיקס בין שיטות האילוף השונות לשם קבלת התוצאה הרצויה באילוף הכלב שלכם. אילוף כלבים למטרות אישיות ניתן לעשות לבד, על בסיס חובבני – מרבית האנשים עושים טעויות בתהליך, כמו למשל כעס על הכלב בעת עשיית צרכים בבית – הכלב עשוי לפרש את הכעס על עצם עשיית הצרכים, דבר שעשוי להוביל לפחד והימנעות מעשיית הצרכים לידכם.

לכן, חשוב להסתייע במאלף מקצועי על מנת שיוכל להדריך אתכם ולסייע לכם בתהליך ובהתמודדות מול מכשולים מול הכלב, תיקון התנהגויות נכון שיוביל לתוצאה הנכונה בהמשך הדרך.

קולות ושפת גוף: התקשרות מול הכלב

דרך התקשורת של הכלבים עם בעלי חיים אחרים ועם בני האדם הינה בעזרת קולות ושפת גוף. לכן, בזמן האילוף, אתם "מלמדים" את הכלב לתקשר בשפה שדרכה תתקשרו איתו ותגרמו לו להבין את מטרתכם. חשוב שגם אתם תלמדו בזמן התהליך את אופן התקשורת של הכלב שלכם איתכם ואת הסימנים שלו, על מנת שתוכלו לתקשר בצורה מיטבית.

אהתם את הכתבה? מוזמנים להשאיר תגובה:

הירשמו לניוזלטר שלנו וקבלו את כל הכתבות החדשות עד אליכם!

דילוג לתוכן